„Požadavky od našich kolegů jsou, že to chtějí zabalit a odejít. Nebudeme dělat masivní protesty, nechceme brát pacienta jako rukojmí, neboť to není cesta. Ale může se stát, že pokud naši kolegové odejdou, na některých stanicích nebude mít kdo pracovat,“ popisuje nálady mezi záchranáři šéf komory František Majerský.
Hrozí nám reálný kolaps zdravotnictví? Téměř 3000 tisíc lékařů je ochotno po létě podat výpověď, pokud vláda nezačne řešit alarmující situaci ve zdravotnictví a nebude respektovat jejich požadavky. Mnozí lékaři v nemocnicích chybí už dnes a po třech vlnách covidu tam situace není nejklidnější.
O tématu si povídáme s lékařem a šéfem Lékařského odborového sdružení Petrem Visolajským.
„To, co může nastat Slovensko už zažilo v roce 2011, kdy dalo ani ne 2 tisíc lékařů výpověď a musel nastat nouzový stav. Na pár dní byly nemocnice ochromené, bohužel. My se do tohoto stavu nechceme dostat, a proto děláme všechno proto, aby vláda začala jednat ještě před výpověďmi,“ říká v podcastu.
Nespokojení jsou i záchranáři a čekají na krok vlády. I ti nám odcházejí a mluví o špatných podmínkách. „Systém zdravotnictví je těsně před kolapsem, neboť pokud nám skončí další sestry, tak se budou zavírat další oddělení. Pokud odejdou lékaři, nebude se mít kdo starat o pacienty a odejdou-li záchranáři, tak nám bude chybět více lidí v systému,” říká Majerský.
Uslyšíte také stanovisko ministerstva zdravotnictví.
V druhé části dnešního podcastu se Adam Oleš věnuje tématu klimatické změny, které může do Evropy přinést více tropických onemocnění. O tématu si povídal s virologem Slovenské akademie věd Borisem Klempem.