Jak si pomoci při vytahování dřeva na louku? Zkuste naviják, který lze upevnit přímo na motorovou pilu.
Pro mnohé pod horami je chystání dřeva na zimu každoročním rituálem. Třeba se vydat do lesa, spílit mrtvé stromy a prořezat usychající mladinu, které se nedostává světla. Citlivě, s úctou k přírodě as pocitem dobře vykonané práce.
Jak si však pomoci při vytahování dřeva na louku, když každoročně síly ubývají a stáje, ve kterých přebývali koníci naučené pracovat v lese, jsou už léta prázdná? Existuje řešení, o kterém ví jen málokdo.
Na kolech cestou i necestou
Na první pohled nic výjimečného. Ocelový rám, hliníková cívka a na ní několik desítek pevného ocelového lana s hákem na konci. K tomu dvě tučná, nafouknutá kolečka a rukojeť, za kterou jej lze táhnout jako vozík. Pomocník ne větší než batoh s výbavou, avšak se silou trénovaného tažného koně.
Zda je les dva kilometry za vesnicí, nebo pět, není důležité. Po zpevněné lesní cestě se valí bez větší námahy. Téměř jako nákupní taška na kolečkách. Pokud je však třeba dobytkem sešlapanou loukou vystoupat strminou na okraj lesa, 40 kilogramů váhy lze zabrat i řádnému chlapovi. Třeba jen zatnout zuby a bez zastávek vyšlapat až na okraj lesa. Tam zůstane naviják odložen pod stromem, dokud se pro něj nenajde práce.
K zemi jeden za druhým
Povalit na zem stromy si žádá kus dovednosti a zkušeností. Zatímco některé nejsou větší než tyče v tělocvičně, jiné s odhnilou patou visí po dávné vichřici zavěšené v korunách okolních smrků. Každý z nich si žádá jiný přístup. Některý padá přímo k zemi, jiný se podvolí po chvíli, další žádá mnohem větší vypětí sil.
Pokud se některý zavěsil větvemi do svých sousedů a nechce k zemi, to je práce pro naviják. Z pily je třeba odmontovat lištu s řetězem a dvěma šrouby k ní upevnit naviják. Založit hnací řetízek bez zubů a připravit se na záběr. Je to chvíle, kdy naviják udělá práci, na kterou je člověk krátký.
Upevnit a táhnout
Zatímco řetízek upevněný k háku na laně obepíná kmen problémového stromu, naviják s pilou je uvázán textilním úvazkem o nedaleký pevný strom. Stačí už jen dotáhnout lano na cívce, nastartovat pilu a začít pomalu navíjet.
Ať se hnilý kmen zapíchává do lesní země jako zastrouhaná tužka, naviják, který silou motoru pily utáhne tunový náklad, jej přitahuje, dokud nespadne na zem. Strom po stromu, a po půl dni práce je na zemi dostatek dřeva k dalšímu zpracování.
Z místa na místo
Pokud je naviják s 50 metry lana v plné práci, není problém dostat ho v lese na kterékoli místo. V největší strmině se k opěrnému stromu vyšplhá sám. Stačí jen odmotat lano z cívky, upevnit jej přes břeh ke stromu a začít navíjet. Po kolečkách šplhá těžko přístupným terénem na místě, kde bude k zemi stahovat další uvízlé stromy. Z bezpečné vzdálenosti, byť přes kladku jako kdyby za roh.
Slyšel jsem, že na Muráni používají chlapi takový naviják k tomu, aby sami vystoupali do nedostupných třmín. Vytahují se s navijákem v rukou nahoře terénem ke stromům, kam by se bez tohoto pomocníka nedostali.
K okraji lesa, na louku
Nejvíce námahy však ušetří naviják při vytahování dřeva na louku pod lesem, aby jej bylo možné za týden či dva svézt dolů do vesnice. Pomalu k sobě natahá po jednom, dvou či čtyřech celé kmeny zbavené větví.
Suchý smrk o průměru 40 centimetrů a délce 30 metrů je pro něj slabým předmětem. Dolů kopcem utáhne i tři najednou. Třeba jen pomocníka, který bude kráčet vedle kmenů, aby odhalil každý kořen nebo větev, který stojí v cestě. Aby překonal takovou nehybnou překážku, je třeba mu trochu pomoci. Jinak by mohla selhat jeho převodovka.
Takto lze v jakémkoli terénu propracovat až na okraj lesa. Tam už jen celé stromy nařezat na sáhovici a naskládat na trávu, na místo, kam se dostane traktor s vlečkou bez problému.
Geniálně jednoduché
Čím to je, že do balíčku, který neváží více než 40 kilogramů a není větší než batoh s celodenní výbavou do lesa, lze vtěsnat stroj, který díky výkonnému motoru pily do těžby utáhne dvoutunový náklad?
V lesích nahrazuje tažné koně a usnadňuje práci při přípravě dřeva na Slovensku v Čechách, Německu i ve vzdálené cizině.
Tajemství se skrývá v harmonické převodovce, která je zapouzdřena v cívce navijáku. S převodovým poměrem 1:140 a řetězovým převodem 1:3 využívá sílu motoru určeného pro řezání pro pomalé, ale mocné tažení.
Používají je v tancích pro přesné natáčení zbraní, využívají se v obráběcích strojích, kde je přesnost a síla klíčovým požadavkem. Žádné dvě převodovky nejsou stejné a pouze počítačový systém, který řídí jejich výrobu, dokáže spárovat tři klíčové součástky, ze kterých je tvořena dohromady.
Bez pomoci
A jak vypadá příprava palivového dříví na zimu bez pomoci? Každý strom, který se podaří spílit a bezpečně složit na zem, je třeba po odkonárení nařezat na sáhovici. Kus po kuse je stovky metrů opakovaně koulet, házet a vynášet přes množství překážek dolů svahem z lesa až na louku, dokud se je nepodaří naskládat jednu na druhou.