back to top
- Reklama -zprávyzprávy

Nejkrásnější obrazy tvoří příroda. Zarámujte si kousek z ní

Date:

Share:

Ať jsou umělci jakkoli nadaní, nejkrásnější obrazy tvoří příroda. V její pestrosti, rozmanitosti a detailu se skrývá tolik citu, což žádný umělec nedokáže vtěsnat na plátno.

Co byste řekli na to, pokud byste si kus živé přírody zarámovali a sledovali její změny v ročních obdobích?

Ve časném jaru probouzení, v horkém létě květenství plné zvědavých včelek a na podzim příprava na spánek, který přichází v tuhé zimě.

Chcete-li sledovat osud skalniček a zkoumat, jak se jim daří ve skromnosti bídit po celý život, zarámujte si je do obrazu. Doslova a do písmene.

Výprava do přírody
Možná jste to už viděli na uměleckých vernisážích. Z vycifrovaného rámu vykukují koberce skalniček a zdá se, že se jim tam daří stejně dobře jako na skalách brál vedle turistických stezek. Ukrojte si kousek tohoto lákavého světa pro sebe.

Vydejte se na procházku a navštivte kamenité sluneční stráně či zpevněné náspy řek, na kterých v těchto měsících stále bohatě kvetou rozchodníky, skalní růže a ostatní naše skalničky. Prozradí je syté žluté květy, které se vytahují přes zelené koberce. Špachtlí opatrně seškrábejte několik kolonií rostlinek, které jsou dostatečně drobné na to, abyste je vtěsnali do obrazu.

V tůni lesa hledejte koberce mechů, které v mokrinách pokrývají kameny a dřevo stromů, což už nemohou stát. Máte-li ve svém vaku už vše nasbírané, můžete odkráčet domů, abyste se pustili do práce.

Nádoba, kterou není vidět
Z překližky či sololitu vyrobíte dno, ze čtyř latí ne širších než 5 centimetrů hravě zformujete okraje nové nádoby, ve které budou skalničky růst. Je to, jako byste vyráběli mělkou misku pro výsev drobných semínek sazenic.

Aby bylo dřevo vůči vodě při zalévání odolné, je třeba vytřít truhličku štětcem namočeným do silikonu. Tak vytvoříte membránu, která oddělí vodu od dřeva. Pokud se vám podaří vytvořit ji souvislou, vždy budete mít jistotu, že voda zpod skalniček nebude stékat na zeď. A to je výhodné, pokud je chcete mít pořád na očích.

Rám s neviditelným sítem
Žádná truhlička se neobejde bez víka. V tomto případě jím bude rám. Dostatečně široký k tomu, aby vynikl a dostatečně kontrastní k tomu, aby svým umělým vzezřením upozornil na živou výsadbu uvnitř. Je jen na vás, pro jaký se rozhodnete.

Vyrobit ho lze ze čtyř latí, na míru vám jej však vyhotoví i v ledajaké rámovně. Ba i na burzách je nejednou nabízejí po obrazech, které sjely ze světa. Pod takový rám nabijete králičí pletivo, které pro jeho neviditelnost je třeba natřít černou barvou. Volají ho rabickou.

Substrát – chudý a lehký
Skalničky milují propustnou a chudou zeminu, ve které se jim daří nejlépe. Použít můžete drcené kamenivo nebo říční štěrk s malou příměsí zeminy. Aby však byl obraz lehčí, osvědčil se také keramzit, zeolit ​​či antuka, které používají pro výsadbu milovníci bonsají.

Truhličku naplněnou kamenivem důkladně přikrývejte kobercem z mechu a nabijte na něj rám, který s pletivem udrží vše pohromadě. V tuto chvíli přichází čas na to nejdůležitější.

Vysazujte je tužkou
Vysazovat kobercové skalničky přes pletivo a mech do kameniva není při prvním pokusu jednoduchým úkolem. Kde je třeba, pomozte si kleštěmi a vystřihněte v pletivu větší otvor. Kde dokážete šikovnými prsty rozdělit trsy na menší částky, tam si pomáhejte tužkou.

Vypíchněte jí přes pletivo otvor, krouživým pohybem zvětšete a zasuňte dovnitř malou přísadku. Postupujte takto, dokud se vám výsledek nebude líbit. Nakonec rámem pořádně zatřeste, aby se kamínky co nejvíce přitiskly ke kořínkům.

Dva týdny čekání
Aby se rostlinky upevnily v novém substrátu, potřebují přibližně dva týdny zalévání ve stínu a odpočinek ve vodorovné poloze. Zapustí nové kořínky, kterými se pevně uchytí. Stačí, abyste spatřili ten nejmenší přírůstek a víte, že všechno je tak, jak má být.

Nyní můžete zavěsit rám na slunné místo. Na zalévání takový záhon není příliš náročný. Tu i tam stačí ho ovlažit vodou z postřikovače a zalít ne častěji než jednou za několik týdnů.

Čím tvrdší k němu budete, tím houževnatější obrázek bude a skalničky se budou rozrůstat. A v příštím létě se možná svými prodlouženými výhony s květinami na koncích budou snažit vykukovat za okraj rámu.

━ nové příběhy

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Jak na poraněnou packu?

Pes kňučí nebo štěká bolestí, kulhá – vy jste z toho samozřejmě na nervy a nevíte, co máte dělat? K menšímu úrazu může dojít kdekoliv...

Jak na poraněnou packu?

Pes kňučí nebo štěká bolestí, kulhá – vy jste z toho samozřejmě na nervy a nevíte, co máte dělat? K menšímu úrazu může dojít kdekoliv...

České Švýcarsko: Nádherný kout České Republiky

České Švýcarsko je národní park na severu Čech, na hranici s Německem. Je proslulý svými impozantními pískovcovými skalními útvary, hlubokými roklemi a hustými lesy....

Několik tipů, jak napsat diplomku na poslední chvíli

Psaní diplomové práce je náročné a vá se může zdát, že nemáte šanci její dokončení stihnout. Víte, jak si můžete pomoct k úspěšnému dokončení...
- Komerční sdělení -pr článek