back to top
- Reklama -zprávyzprávy

Dětské tábory jsou dražší než loni. Kde mohou prázdninovat děti z Ukrajiny?

Date:

Share:

Ceny za dětské tábory stouply už krátce po vypuknutí pandemie, na jejich dalším růstu se podepsala rekordní inflace. Pro děti z Ukrajiny se pořádají letní školy.
Před dvěma lety je potrápila pandemie koronaviru a do poslední chvíle nevěděli, jak budou fungovat. Loni se jim jak-tak podařilo vrátit do normálu, ačkoli nová pravidla fungování jim vláda oznámila o pět minut dvanáct. Letos se letní tábory pro děti konají bez větších omezení.

Mnozí provozovatelé však přiznávají, že rostoucí ceny potravin a energií se odrazí i na vyšších poplatcích. Někde už letos, jinde pravděpodobně až v příští sezóně.

Zájem o letní tábory mají i ukrajinské děti, zpravidla se však jedná o individuální případy. Ve slovenských mateřských, základních a středních školách bylo ke konci května přes 10 tisíc dětí z Ukrajiny.

Ceny půjdou nahoru. Až na výjimky
Dětské letní tábory mohou letos fungovat bez omezení. Zatímco loni se muselo každé dítě starší deseti let prokázat negativním PCR testem nebo očkováním, dnes už tato povinnost odpadla. Dětem stačí prohlášení o bezinfekčnosti, které zvykli předávat i před pandemií.

V současnosti se částky za standardní týdenní tábor pohybují v rozpětí od 240 do 500 eur. Většina oslovených provozovatelů však potvrdila, že ceny musely ve srovnání s loňskem zvyšovat.

\“Ceny táborů narostly o 10 až 15 procent v závislosti na druhu tábora či programu,\“ uvedla pro Aktuality.sk Veronika Hollá z CK Sluníčko.

O deset procent oproti loňskému roku vzrostly také ceny táborů Euroměsto. Podle majitele Martina Kryštofiče však není v cenovce zohledněna současná situace, poznamenána nejen přetrvávající inflací, ale zejména důsledky války na Ukrajině.

„V rámci naší firemní kultury jsme nezvyšovali cenu, kterou jsme už jednou oznámili. Každopádně, pokud současný stav potrvá, v následujícím roce nastane podstatně větší, skokové zvýšení ceny,“ upozornil.

Ladislav Réti, který provozuje dětskou prázdninovou republiku Tralaland, zatím nemusel přistoupit ke zvyšování poplatků za tábor. S dodavateli měl předem dohodnuté částky za jednotlivé služby, které se měnit nebudou.

Pandemie je položila na kolena
Někteří organizátoři táborů nebudou v nastávající sezóně nabízet své služby. Hlavním důvodem jsou předchozí pandemická léta, spojená s obavami ze šíření koronaviru, neustále se měnícími pravidly i přísnými opatřeními.

Veronika Hollá nám potvrdila, že v předchozích dvou letech se mnozí rodiče rozhodli nedat potomky do táborů. Nižší zájem se citelně podepsal na finanční kondici více provozovatelů. Mnozí z nich se po finančně náročných letech 2020 a 2021 rozhodli, že letošní sezónu tábory neotevře.

Pozitivní zprávou je, že letos má o tábory zájem více dětí než v předpandemickém roce 2019.

Pomoc pro Ukrajince i letní škola
Slovenské školky a školy navštěvovalo ke konci května více než 10 tisíc dětí z Ukrajiny. Většina, více než 7600 Ukrajinců chodilo na základní školy.

Organizace Kdo pomůže Ukrajině i ministerstvo školství o případných zvýhodněných letních táborech pro děti z této kategorie informace nemají. Jedná se spíše o individuální iniciativu.

Potvrdila to i Veronika Kollár – jejich cestovní kancelář obdržela i objednávky pro ukrajinské děti od fyzických osob a organizací.

„Rodina, která k nám dává v létě své dítě, ubytovala ukrajinskou rodinu a požádali nás, jestli bychom nevzali do tábora i jejich potomky,“ vysvětlil Martin Krištofič s tím, že tyto děti jsou u nich zadarmo.

Rodiče dětí z Ukrajiny mohou kromě komerčních nabídek využít také pomoci ministerstva školství. To spolu s organizací UNICEF připravilo balík podpůrných opatření včetně jazykových kurzů a letních škol.

Cílem letních škol je zejména integrace ukrajinských dětí do slovenského vzdělávacího systému. Je určena i pro žáky ze sociálně znevýhodněného prostředí. Využít ji mohou i děti, které nechodí do slovenské školy, ale vzdělávají se online na Ukrajině.

V současnosti je zveřejněna předvýzva, do které se mohou hlásit základní školy včetně speciálních. Letní školy budou pořádat základní školy v době od 11. července do 26. srpna 2022, přičemž každý cyklus potrvá dva týdny. Více informací o výzvě naleznete přímo na webu ministerstva.

Kdo (ne) zaplatí léto v táboře
Letní tábor v hodnotě několik set eur je pro některé rodiny položkou, kterou jejich rodinný rozpočet neutáhne. Podle průzkumu EU SILC, který se zaměřuje na indikátory chudoby, si v roce 2020 nemohlo dovolit zaplatit týdenní dovolenou mimo domov více než 34 procent Slováků, což představuje přes 1,8 milionu lidí. Nečekaným výdajům ve výši 373 nedokáže čelit více než čtvrtina populace.

Několik soukromé či veřejné organizace každoročně organizují speciální tábory určené pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Poplatek za pobyt je buď nulový, nebo symbolický.

Další z možností pro rodiče, jak ulehčit rozpočet od vysoké částky, je využití rekreačních poukazů. Nárok na něj mají zaměstnanci firem s více než 49 zaměstnanci, jejichž pracovní poměr trvá déle než dva roky.

Zaměstnavatel v takovém případě proplácí 55 procent z ceny pobytu, maximálně však za rok můžete obdržet 275 eur. Aby zaměstnanec finance dostal, musí jít o pobyt na Slovensku a musí trvat více dní.

V případě 300-eurového letního tábora tak rodič ze své kapsy zaplatí 135 eur.

━ nové příběhy

Matrace 140×200 je správná volba pro komfortní spánek

Pokud hledáte matraci, která nabízí ideální kombinaci komfortu a podpory, matrace 140x200 cm je skvělou volbou pro jednotlivce i páry. Tento rozměr je velmi...

Jak se rychle zbavit oparu

Většina dětí a dospělých na planetě je obeznámena s takovou nepříjemností, jako je herpes. Puchýře na rtech kazí estetiku vzhledu, takže v tomto případě...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Jak na poraněnou packu?

Pes kňučí nebo štěká bolestí, kulhá – vy jste z toho samozřejmě na nervy a nevíte, co máte dělat? K menšímu úrazu může dojít kdekoliv...

Jak na poraněnou packu?

Pes kňučí nebo štěká bolestí, kulhá – vy jste z toho samozřejmě na nervy a nevíte, co máte dělat? K menšímu úrazu může dojít kdekoliv...
- Komerční sdělení -pr článek